47 Maillard Street • Membertou, NS   B1S 2P5
  Tel: (902)567-0842 • Fax: (902)567-0337
  Toll-Free: 1-877-484-7606
  October 17, 2017 http://firstnationhelp.com
© 1999 - 2017 Atlantic Canada's First Nation Help Desk

Kesalul    Ksiyaqsu

Love       Amour


Winners Multiple winners in a category designate a tie.

Sasha Maracle

Pictou Landing Elementary
Early Elementary Winner

Caitlyn Gould

Pictou Landing Elementary
Upper Elementary Winner

Bailey Ball

St. Anne's School
Junior High Winner

Paulina Meader

Membertou
Junior High Winner

Tamara Googoo

Indian Brook School
High School Winner

Doreen Knockwood

Indian Brook School
High School Winner


Early Elementary  

Sasha Maracle

Pictou Landing Elementary
Winner!

Raven Paul

Waycobah First Nation Elementary



Lucianda Gould

Waycobah First Nation Elementary

Chelsey Bernard

Waycobah First Nation Elementary

Dan

Waycobah First Nation Elementary

Shianne

Waycobah First Nation Elementary

Brittany Phillips

Waycobah First Nation Elementary

Kirby Googoo

Waycobah First Nation Elementary

Angel Bernard

Waycobah First Nation Elementary

Chloe Googoo

Waycobah First Nation Elementary

Cody Crowe

Waycobah First Nation Elementary

Abigail

Waycobah First Nation Elementary

Destiny Bright

Waycobah First Nation Elementary

Emerald Bernard

Waycobah First Nation Elementary

Lucinda

Waycobah First Nation Elementary

Brittany

Waycobah First Nation Elementary

Scott

Waycobah First Nation Elementary

Noah Prosper

Waycobah First Nation Elementary

Destiny Ann Bright

Waycobah First Nation Elementary

Kayla

Waycobah First Nation Elementary

Raven

Waycobah First Nation Elementary

EE-22

Waycobah First Nation Elementary

Travis Paul

Waycobah First Nation Elementary

Shania Googoo

Waycobah First Nation Elementary

Roddie Paul

Waycobah First Nation Elementary

Monica Bernard

Waycobah First Nation Elementary

Victor Googoo

Waycobah First Nation Elementary

Dylan Bernard

Waycobah First Nation Elementary

Darian

Waycobah First Nation Elementary

Starla Bernard

Waycobah First Nation Elementary

Tyra Russell

Waycobah First Nation Elementary

Victor

Waycobah First Nation Elementary

Danita

Waycobah First Nation Elementary

Zach

Waycobah First Nation Elementary

Kendyl

Waycobah First Nation Elementary

Alyssa

Waycobah First Nation Elementary

Alyssa

Waycobah First Nation Elementary

Desiree Patles

Waycobah First Nation Elementary

Frank Googoo

Waycobah First Nation Elementary

Starla Bernard

Waycobah First Nation Elementary

Dakota Gould

Waycobah First Nation Elementary

EE-42

Waycobah First Nation Elementary

EE-43

Waycobah First Nation Elementary

Shayne

Waycobah First Nation Elementary

Brittany

Waycobah First Nation Elementary

Veronica

Waycobah First Nation Elementary

Jessie

Waycobah First Nation Elementary

Marilyn

Waycobah First Nation Elementary

Marilyn Knockwood

Waycobah First Nation Elementary

Kaylyn Bernard

Waycobah First Nation Elementary

EE-51

Waycobah First Nation Elementary

EE-52

Waycobah First Nation Elementary
 
EE-53

Waycobah First Nation Elementary


Upper Elementary  

Kamden Nicholas

Pictou Landing Elementary

Lindsey

Pictou Landing Elementary
Katie Isadore
Wagmatcookewey School
Blaise Marshall
Wagmatcookewey School
Tad Simon
Wagmatcookewey School
Jordan Pierro
Wagmatcookewey School

Caitlyn Gould

Pictou Landing Elementary
Winner!

Jamey Gould

Pictou Landing Elementary

Taylor Maracle

Pictou Landing Elementary

Stephen Paul

Waycobah First Nation Elementary

Vincent jij

Waycobah First Nation Elementary

Gavin

Waycobah First Nation Elementary

Dalen

Waycobah First Nation Elementary

Radney Jean Marie Sylliboy

Waycobah First Nation Elementary

Breanne Bernard

Waycobah First Nation Elementary

Breanne Bernard

Waycobah First Nation Elementary

Juddie

Waycobah First Nation Elementary

Juddie

Waycobah First Nation Elementary

Melinda Bernard

Waycobah First Nation Elementary

Pauline

Waycobah First Nation Elementary

Dylan

Waycobah First Nation Elementary

Chad Prosper

Waycobah First Nation Elementary

Cody

Waycobah First Nation Elementary

UE-24

Waycobah First Nation Elementary

UE-25

Waycobah First Nation Elementary

UE-26

Waycobah First Nation Elementary

Natasha

Waycobah First Nation Elementary

Samantha

Waycobah First Nation Elementary

Aurora

Waycobah First Nation Elementary

Lyndon

Waycobah First Nation Elementary

Cayla

Waycobah First Nation Elementary

Quintin

Waycobah First Nation Elementary

Garrett

Waycobah First Nation Elementary

Ashton Peck

Waycobah First Nation Elementary

April

Waycobah First Nation Elementary

Joshua

Waycobah First Nation Elementary

Tyra Denny

Waycobah First Nation Elementary

Jenna Tella Poulette

Waycobah First Nation Elementary

Michelle

Waycobah First Nation Elementary
Lauren
Waycobah First Nation Elementary
Falon Stevens
Waycobah First Nation Elementary
Evan Toney
Waycobah First Nation Elementary
Holly Denny
Waycobah First Nation Elementary
Nathan Knockwood
Waycobah First Nation Elementary
Matthes David Stevens
Waycobah First Nation Elementary
Tara Lucinda Cremo
Waycobah First Nation Elementary
Aaron Googoo
Waycobah First Nation Elementary
Justine Gould
Waycobah First Nation Elementary
Lauren Marie
Waycobah First Nation Elementary
Daniela Dawn Bernard
Waycobah First Nation Elementary
Alicia Peterpaul
Big Cove School
Alicia Peterpaul
Big Cove School
  Alicia Peterpaul
Big Cove School


Junior High  

Bailey Ball

St. Anne's School
Winner!
Cameron MacDonald
St. Anne's School
Dawn Benoit
St. Anne's School
Debbie Bennett
St. Anne's School
Donna-Rae Stride
St. Anne's School
Jacob Benoit
St. Anne's School
Jake Drew
St. Anne's School
Jenelle Willcott
St. Anne's School
Megan Stride
St. Anne's School
Perry Drew
St. Anne's School
Lloyd Vicaire
Eel Ground School
Michael Sark
Eel Ground School
Maxine Ginnish
Eel Ground School
Shannon Francis
Eel Ground School
Melissa Simon
Eel Ground School
Erica Ward
Eel Ground School
Torrey Sanipass
Eel Ground School
Elijah Larry
Eel Ground School

Paulina Meader

Membertou
Winner!
Bradley Barnaby
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
Cheyenne Isaac
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
JH-22
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
Kendra Wysote
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
Sarah Vicaire
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
Kara Metallic
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
Lisa Marie Isaac
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
Jennie Englehart
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
Nikki Jacques
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
Douglas Gedeon
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
Jerred Isaac
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
Jesse Ray Isaac
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj
  Killa Chaska Mitchell Atencio
Alaqsite'w Gitpu School, Listuguj


High School  

Janine Julian

Indian Brook School

Keith Paul

Indian Brook School

C.J. Sack

Indian Brook School

Tamara Googoo

Indian Brook School
Winner!

Shirley MacDonald

Indian Brook School

Tabitha Morrison

Indian Brook School
 
Doreen Knockwood

Indian Brook School
Winner!
 

Original Contest Posting